Pavel VI. prohlášen za blahoslaveného

Papež František v neděli 19. října 2014 na závěr biskupské synody o rodině blahořečil na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu bývalého papeže Pavla VI. Obřadu se zúčastnil kromě 70 000 věřících i Františkův předchůdce, Benedikt XVI. Památka Pavla VI. od nynějška bude 26. září, v den jeho narození.

Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace je druhým stupněm kanonizačního procesu, tedy prohlášení za svatého v římskokatolické církvi. Ta se tak zaručuje, že daná osoba je v nebi. V této fázi už může být uctíván a může mu být zasvěcen kostel či oltář.

Papež Pavel VI., občanským jménem Giovanni Battista Montini, zastával funkci hlavy katolické církve v letech 1963 až 1978. Pokračoval v odkazu svého předchůdce Jana XXIII. a dovedl do konce jím započatý druhý vatikánský koncil. Později také uvedl v život na koncilu přijaté církevní reformy. Velké duševní i tělesné utrpení v závěru svého života přinášel za Církev, kterou vroucně miloval.

K zázraku na přímluvu Pavla VI., vyžadovaného pro beatifikaci, došlo ve Spojených státech v roce 2001. Jde o uzdravení nenarozeného dítěte v pátém měsíci těhotenství.

Při blahořečení byla vystavena i relikvie z oděvu Pavla VI., potřísněná jeho krví při pokusu o atentát na Filipínách v roce 1970. Psychicky narušený člověk se ho tehdy pokusil bodnout nožem.

Pavel VI. si velmi vážil kardinála Josefa Berana za všechno, co vytrpěl a považoval ho za svatého muže. Sám oslovil i československý národ po smrti Jana Palacha. Jmenoval kardinály Františka Tomáška a Štěpána Trochtu.

Několik obrázků Pavla VI. najdete ve fotogalerii.

Datum: 20.10.2014