Prázdninové zamyšlení

Když se Ježíšovi učedníci vrátili z misijní cesty, byli plni horlivosti, plánů na další práci. A co Pán? Říká jim:„Jste unaveni, pojd’te si odpočinout.“ Takovou odpověď nečekali: Tato slova platí dnes i nám. I my jsme příliš zaměstnaní lidé, nepostradatelní. Honí nás jiní – to by konec konců nic zlého nebylo, tak to bylo vždycky. Ale my se honíme ještě více sami, a to už zlé je. Říkávala jedna paní: „Já si nedovedu představit, jak by to u nás vypadalo, kdybych já nemohla. Manžel, děcka, všichni jsou nesamostatní, nic si neumějí udělat. To by byla katastrofa. Kdepak na zájezd, kdepak odejít z domu na dovolenou, kdepak na exercicie“. A když z té své důležitosti onemocněla, nikdo doma nechodil bez košile, a nikdo neumřel hlady.

Nepostradatelní lidé se uštvou – nejen tělesně, i duševně. Nemají čas na modlení, zamyšlení, nemají čas slyšet odpověď na otázky, které se jim hromadí. Vánek rozčeří jen zcela tichou hladinu vody. Tak i vanutí Ducha zachytí jen ten člověk, který se zcela ztiší, uklidní. Vůči člověku nabitému stálou aktivitou je i Bůh bezmocný. Poslechněme tedy výzvu našeho Pána: „Pojd’te někam stranou na osamělé místo a trochu si odpočiňte“. Udělejte si pořádnou zahálecí dovolenou. Přinut’te se k tomu. Nevymýšlejte si hromadu věcí, které musíte o dovolené udělat a zařídit. Nic nemusíte.

Dokážete-li to, pak se k Vám Bůh bude moci přiblížit více než jindy. Poznáte, že Boha není třeba tak usilovně hledat. On hledá nás. Boha není třeba dobývat: On sám se daruje těm, kteří se Mu otevřou, zastaví své pobíhání, ztiší se a zaslechnou Jeho hlas. Slova naší odpovědi, tiché modlitby, pak porostou a vstupují na rty samy, není třeba pracně je shledávat.

Ani v denním životě nelze od sebe oddělit horlivou práci a chvíle klidu k modlitbě a posílení. Nelze říci: na rozjímání a modlení mají čas v klášteře. Já jsem ve světě, tedy v práci. Každý ať dělá své. V klášteře ať se modlí, my venku budeme pracovat. Činnost bez modlitby je motor běžící naprázdno. Máme Pána, který má se svými služebníky soucit. Ukládá nejen práci, zve i k odpočinku, zve i na hostinu ke svému stolu.

Datum: 20.07.2018