Za maltézským pokladem

Zhruba před měsícem zadrnčel telefon. Příjemný ženský hlas mě oznamoval, že první týden v srpnu zde budou na týdenním pobytu Junáci z Polenska a na závěr pobytu se mají vypravit hledat poklad ( listiny Maltézských rytířů ) a ten poklad že by chtěli ukrýt do zvonice. Souhlasil jsem a v očích se mi mihnul plamínek škodolibosti. Oznámil jsem paní vedoucí, že jim připravím takové překvápko, že na něj hned tak nezapomenou.

Přiblížil se termín setkání, 6. srpna. V předvečer se dostavili dva vedoucí i se starým vojenským kufrem našich dědečků a v něm měli ukrytý poklad. Vynesli kufřík do zvonice a na moji radu jej vložili do staré, dřevěné rakve plné pavučin.

Následujícího dne se vypravili na dobrodružnou cestu k prameni Chrudimky a po poledni dorazili ke kostelu. Malí i velcí, kluci i holky a 4 páry rodičů, kteří měli nad nimi dozor. Cesta loukou se jim moc líbila, takové louky plné kytiček a bylinek prý na Polensku nemají.

Chtěli vidět, co je nejstarší část areálu. Řekl jsem, že zvonice a odemkl jsem ji. Jen jsem je upozornil, aby tam nešli všichni najednou, že by to prkenná podlaha nemusela vydržet. Sám jsem zůstal dole a bedlivě naslouchal, zda neuslyším nějaký jekot a křik. K mému zklamání se ale tak nestalo. V klidu sešli dolů a ti nejsilnější nesli i kufr s pokladem. Na kostelních schodech jej otevřeli a prohlédli vnitřek. Našli listiny, pečeť a pro každého zde byl i čokoládový penízek. Také já jsem jeden dostal. Poté se šli do zvonice podívat i hoši puberťáci a neodolali ani někteří tatínkové. Poté jsme se všichni společně vyfotili. Slíbili, že mi pošlou fotografii. A protože je moc pěkná, řekl jsem si, že by byla škoda se o ni s vámi nepodělit. Jen v jednom mi nevyhověli. Chtěl jsem, aby o té svojí výpravě napsali článeček.

img-20190807–150426-resized-20190817–090132700.jpg

Prý pošlou odkaz na jejich stránky. Ale tam mají poslední zápis z roku 2016, takže zase mi nezbylo, než spolehnout se sám na sebe a napsat si to sám.

Co jsem si odnesl z jejich návštěvy bylo, jak se k sobě hezky chovali. Ti starší se nechovali k těm mladším povýšeně, ale ochotně jim pomáhali a jednali s nimi jako rovný s rovným. Tak ať vám to vydrží!

img-20190809–130003262.jpg

Datum: 10.08.2019