Místo, kde se sešli biskup i kardinál

Je neděle 8. července 2012. Slunce v Suchém Dole na Náchodsku nemilosrdně praží, ale přesto davy lidí pospíchají do Ticháčkova lesa. Co se zde děje tak mimořádného? Čím byl a je Suchý Důl tak známý?

Svou dřevěnou kaplí, která byla dominantou obce a širokého okolí,o které se vždy hodně mluvilo a která si nese své tajemství. Suchodolská kaplička v Ticháčkově lese byla postavena z darů poutníků v roce 1897 jako připomínka „23 mariánských zjevení“ v letech 1892 – 1895, které údajně měla tehdy čtrnáctiletá Kristina Ringlová. Suchý Důl se tak stal nakrátko poutním místem. V roce 1893 bylo započato se stavbou křížové cesty kolem lesa a tzv. růžencových schodů z kamene. Na místě nepatrné studánky byla vybudována nádrž na vodu s výklenkem,do něhož byla umístěna socha Panny Marie.

Kaple vznikla z iniciativy věřících bez církevního povolení a proto nebyl dán souhlas k jejímu vysvěcení. Přesto, za každého počasí a v kteroukoliv denní dobu sem mířily kroky návštěvníků. Kaple se nezamykala, byla otevřená vždy a každému. Každý se zde mohl pomodlit, posadit se a meditovat. Po roce 1989 projevilo o kapli zájem polické Růžencové bratrstvo. Jemu byla kaple svěřena do péče a se souhlasem královéhradeckého biskupa Mons. Karla Otčenáška došlo 8. září 1990 k vysvěcení kaple.

Osudný byl pro kapli 8. červenec 2010, kdy kaple byla úmyslně zapálena. Suchodolští zastupitelé ještě v den požáru rozhodli o obnově stavby a vyhlásili veřejnou sbírku. Sbírka byla velmi úspěšná a stavba pokračovala rychle kupředu.

Stavba nové kaple přišla na dva miliony a 250 tisíc korun a ve sbírce se vybral jeden milion a 675 tisíc korun. Další peníze daroval kraj a obec. Přišla i dotace z ministerstva pro místní rozvoj.

Přesně po dvou letech od požáru,8. července 2012 pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP požehnal při mši svaté ve 12.00 hodin kapli, která byla po požáru nově postavena. Slavnosti se zúčastnil také královéhradecký biskup Mons.Jan Vokál.

Kardinál Duka popřál, aby kaplička byla místem, kde poutníci najdou schody do nebe. „Kéž by ty schody vás přivedly k této kapličce, když si lámete hlavu, proč to v naší rodině neklape. Nebo proč to v naší obci nebo, pan hejtman mi to odpustí, proč to v našem kraji neklape. Nebo proč to neklape v naší zemi, v Evropě, v Evropské unii, proč to neklape ve světě…," řekl kardinál Duka.

Nakonec zbývá jen upozornit, že ve fotogalerii najdete fotografie, jak kaple vypadala před požárem, co z ní zbylo po požáru, práce na stavbě nové kaple, fotky z jejího vysvěcení, obrázky studánky a křížové cesty, ale i významná malebná místa, jako např. klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie s raně gotickým portálem a Dienzenhoferovu kapli Panny Marie sněžné na Hvězdě s vyhlídkovou terasou, z níž můžete obdivovat celé Broumovko a vidíte i sousední Polsko.

Každý, kdo sem zavítá, bude se sem jistě rád vracet.

Datum: 18.07.2012