Podlažické výročí

Podlažické výročí

Obec Podlažice, předměstí Chrasti  si připomíná dvojí výročí: jedno smutné – 600 let od vypálení podlažického benediktinského kláštera husitskými vojsky pod vedením Jana Žižky v r. 1421 a druhé radostné: vysvěcení nově postaveného kostela sv. Markéty, který se budoval od roku 1696 na základech starého pobořeného kostela. Svěcení se uskutečnilo 22. září 1721.

Součástí oslav byl velkolepý koncert Hradišťanu pod vedením Jiřího Pavlici v pátek 16. července, který se uskutečnil na louce vedle baziliky. Nádherná kulisa věží baziliky a teplý červencový večer a procítěná laskavá slova Jiřího Pavlici, která se prolínala v úvodu skladeb a precizní výkony hudebníků a zpěváků zanechaly v posluchačích mohutný dojem. Někteří z nás se mohli setkat s Mistrem Pavlicou i osobně po skončení koncertu. Ochotně podepisoval žadatelům fotografie a přidal k tomu i laskavá a moudrá slova. Je to člověk pokorný, hluboce produchovnělý. Škoda jen, že posluchačů se dostavilo málo. Město počítalo s 500 posluchači, přišlo jen 300 zájemců.

Druhého dne, v sobotu 17. července v 10 hodin byla sloužena v Podlažickém kostele sv. Markéty slavnostní mše svatá, kterou celebroval břevnovský benediktinský arciopat Prokop Siostrzonek. S ním koncelebrovali další 4 kněží. Kostel byl zcela zaplněn. Jelikož v kostele není zabudovaná elektřina, prostor osvětlovaly jen svíce pod obrazy Křížové cesty. Tím vše bylo působivější a romantičtější.

Prostor kolem kostela byl zaplněn stánky a po celé odpoledne zde vystupovaly různé hudební skupiny.  Počasí přálo, lidé se dobře bavili, slavnost se vydařila.  Ve Fotogalerii si můžete prohlédnout pár fotek.