Jáhenské svěcení Jakuba Brabence v Hlinsku

by P. Jiří Prokůpek
,
Jáhenské svěcení Jakuba Brabence v Hlinsku

Vzpomínám, že za komunismu jáhenské svěcení čeští bohoslovci mívali v Litoměřicích, moravské světil biskup Vrana v Olomouci. Že by jáhenské svěcení bylo udíleno v kostele, příslušném bydlišti bohoslovce, nebylo dovoleno. V roce 1949 bylo poslední veřejné kněžské svěcení v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové. Následující rok bylo udíleno v seminární kapli, neveřejně. Další veřejné kněžské svěcení v královéhradecké katedrále se uskutečnilo až v roce 1980. Od té doby bylo v královéhradecké katedrále udíleno již každoročně.

Je tedy velkou událostí mimořádného dosahu, když jáhenské svěcení je udíleno ve farnosti, z níž bohoslovec pochází. To jsme mohli zažít i v sobotu, 22.února 2020 při udílení jáhenského svěcení Jakubovi Brabencovi. Celá hlinecká farnost, spousta jáhnů a čtyři desítky kněží netrpělivě čekali na příjezd otce biskupa Josefa Kajneka. Ten s velkou radostí a vlídností Jakuba vysvětil. Dojímavým momentem bylo přinášení obětních darů, kterého se zúčastnila celá početná rodina (Jakub je z 9 dětí), i poděkování mamince na závěr obřadu, doprovázené mohutným aplausem. Na závěr všichni zúčastnění byli novým jáhnem pozváni k bohatému občerstvení v místní Orlovně. Panovala zde srdečná atmosféra a pohoda.

Nový jáhen při loučení každého zval k účasti na kněžském svěcení, které přijme spolu s dalšími 4 jáhny v Hradci Králové 16. května a na primici v Hlinsku 23. května. Všichni se těšíme a nejen na něho, ale i ostatní letošní novokněze budeme pamatovat ve svých modlitbách.

Články z kategorie

Přihlaste se k odběru aktualizací na webu. Veškeré novinky vám pošleme přímo do e-mailu. Přihlásit se